turnus z dietetykiem

Naturalne izotoniki

Napoje izotoniczne to płyny, dzięki którym możliwe jest szybkie oraz skuteczne wyrównanie poziomu wody i elektrolitów w organizmie w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Te niedobory mogą prowadzić do ogólnego uczucia zmęczenia oraz skurczów mięśni. Dlatego warto pić izotoniki najlepiej w postaci naturalnej.

  1. Woda kokosowa – jest niskokaloryczna i nie zawiera cholesterolu, tłuszczu, konserwantów oraz barwników. Jest bogata w wapń, magnez, potas, żelazo, sód, cynk, mangan i witaminy z grupy B. Co ciekawe, ilość elektrolitów w wodzie kokosowej jest różna, a jest to uwarunkowane od gatunku palmy oraz stopnia dojrzałości kokosu.
  2. Sok z brzozy – jest bogaty w potas, cynk, miedź, wapń, witaminy z grupy B i C, aminokwasy oraz antyoksydanty. Ten produkt jest traktowany jak izotonik, ponieważ ma elektrolity fosforu, potasu, wapnia oraz te nawadniające nasz organizm. Co istotne, nie zawiera cukru.
  3. Woda klonowa – ma około 50 różnych składników odżywczych, takich jak potas, magnez, witaminy z grupy B czy mangan. Zawiera jeszcze mniej cukru niż woda kokosowa, a ma więcej magnezu, żelaza oraz wapnia.
  4. Woda kaktusowa – wytwarzana jest z opuncji figowej. Jest źródłem wapnia, potasu, magnezu, żelaza, sodu, krzemu i witamin: A, B1, B2, B3 oraz C. Ma w swoim składzie taurynę, która pomaga zregenerować mięśnie po ćwiczeniach oraz przyspiesza metabolizm tłuszczów i węglowodanów.
  5. Woda karczochowa – jest źródłem potasu, żelaza, magnezu oraz witaminy C. Wpływa korzystnie na metabolizm, daje poczucie, że jesteśmy najedzeni, a poziom cukru i cholesterolu obniża się.

Izotoniki możemy przygotować samodzielnie w domu.

Oto dwa przepisy na cytrusowe izotoniki:

  • dwie szklanki wody, dwie szklanki świeżego soku z pomarańczy i 1/4 łyżeczkę soli morskiej. Składniki należy wymieszać. Napój jest gotowy do spożycia.
  • dwie szklanki ciepłej wody, półtorej łyżki miodu, odrobinę soli oraz wyciśnięty sok z połowy cytryny. Miód należy rozpuścić, dodać pozostałe składniki i wymieszać.